با گذشت 5 سال از دومین تجاوز اسرائیل علیه لبنان، قاطعانه می توان می گفت كه "سید حسن نصر الله"، دبیر كل حزب الله لبنان درس های زیادی را در جنگ روانی به صهیونیست ها داد و این امر تا حد زیادی در پیروزی مقاومت بر رژیم صهیونیستی در جنگ تاثیر داشت.

اظهارات كارشناسان و نتیجه تحقیقات "تزیوی گیل"، متخصص جنگ رسانه ای و روانی رژیم صهیونیستی – نتیجه تحقیقات وی در این زمینه در صفحه اینترنتی اش منتشر شده است - تاكید می كند كه  این امر منجر به از دست دادن نیروی بازدارنگی تل آویو شده است.


تزیوی گیل كه سابقه فعالیت در یگان جنگ روانی ارتش رژیم صهیونیستی را دارد، اشاره می كند كه یگان مذكور در جنگ دوم لبنان شكست مفتضحانه‌ای خورد.

وی افزود: جنگ دوم لبنان را هم به صورت میدانی و هم از طریق رسانه ها پیگیری می كردم و به این نتیجه رسیدم كه شكست رژیم صهیونیستی در جنگ روانی بسیار سخت تر و مفضحانه تر از شكست نظامیان آن در میدان جنگ بود.

این كارشناس صهیونیستی خاطر نشان كرد: رسانه های غربی و اسرائیلی به طور مساوی سعی در بی ارزش نشان دادن پیروزی حزب الله داشتند، ولی موضوع خطرناك تر این است، چرا كه همین رسانه ها سید حسن نصر الله را تبدیل به رهبر درجه یك در عرصه بین المللی كردند.

به نظر ترور "سید عباس موسوی" توسط رژیم صهیونیستی به مثابه نیرنگ و فریبی بود كه بازتاب آن به خود رژیم صهیونیستی باز گشته است؛‌ چرا كه به ادعای وی جنبش های آزادی بخش یا ملی گرایی كه رهبر خود را از دست می‌ دهند، کسی که جانشین رهبر می شود، افراطی تر و تندروتر از رهبر سابق خواهد بود و در جنبش های رادیكال دینی جانشین رهبر تبدیل به یك قدیس خواهد شد که توسط اعضای آن جنبش تقدیس می شود و سید حسن  نصر الله بزرگترین دلیل این مدعا است،‌ او دشمنی است كه شكست وی به آسانی امكان پذیر نیست.كارشناس جنگ روانی رژیم صهیونیستی در ادامه گفت: سید حسن نصر الله جنگ روانی را با مهارت زیادی علیه اسرائیل اداره می كند و علاوه بر این از تمام محاسن و ویژگی های یك رهبر برخوردار است، او یك هنرمند تمام عیار در زمینه جنگ روانی است و در سخنرانی هایی تلویزیونی اش مخاطبین به ویژه مخاطبین اسرائیلی را می تواند به راحتی قانع می كند،‌ وی همچنین با كاهش تعداد سخنرانی های خود منتظر اظهار نظر و واكنش جهانیان می ماند، این نیز رمز دوم موفقیت وی است.

وی با اشاره به اینكه سید حسن نصر الله در سخنرانی های خود فریاد نمی زند و به صورت دوستانه با مخاطبین خود صحبت می كند، گفت: وی رهبری است حكیم و مدبر كه هیجانی و شتابزده عمل نمی كند و مخاطبین خود را وادار می كند تا با اشتیاق سخنانش را دنبال كنند.این كارشناس صهیونیستی كه پیگیر مسائل مربوط به سید حسن نصر الله در تلویزیون و دیگر رسانه ها بوده است، گفت: نصر الله در جریان جنگ دوم لبنان كمتر در صفحه تلویزیون ظاهر می شد و شاید دلیل آن ترس از لو رفتن محل اقامت و ترور وی بود. وی در سخنرانی هایش تهدید می كرد، ولی در یك موضوع به موفقیت خیره كننده ای رسید و آن ضعف عمیق اسرائیلی ها در اعتماد به نفس بود. دلیل این ضعف نیز خسارت های مالی و جانی نبود، بلكه تضعیف و شكست روحیه و اشراف كامل وی به روحیه و طرز تفكر صهیونیست ها بود كه همیشه از آن استفاده می كند. وی می گوید: رهایی از آثار و پیامدهای ضربه روانی نصر الله بر توده اسرائیلی ها بسیار دشوار است.

وی عنوان كرد: "عامیر زانداكویچ"، كارشناس اسرائییل امور استراتژیك، دبیرکل حزب الله را به عنوان مرد سال 2006 انتخاب كرد و دلیلش این بود كه رهبر حزب الله مسئول اول و مستقیم زعامت و رهبری جنگی بود كه نظر اسرائیلی ها را نسبت به خودشان تغییر داد. او بود كه آینه واقعی در برابر اسرائیلی ها قرار داد تا آنها خود را در اندازه و حجم واقعی ببینند. سید حسن نصر الله در این جنگ همانند "انور سادات"، رئیس جمهوری اسبق مصر در جنگ اكتبر 1973 عمل كرد كه در نتیجه آن، این دو شخصیت در جنگ روانی علیه اسرائیل پیروز شدند.

علاوه بر این در این پژوهش آمده است كه سید حسن نصر الله از جمله رهبرانی است كه تبدیل به ستاره های تلویزیونی می شوند، در اسرائیل و در سراسر جهان همین گونه است. سخنرانی سید حسن نصر الله در تلویزیون همواره تبدیل به خبر اصلی و باعث می شود، تمام مخاطبین در انتظار شنیدن این سخنرانی باشند كه به گفته این پژوهشگر این موضوع دو دلیل دارد: نخست اینكه سید حسن نصرالله به ندرت در تلویزیون ظاهر شده و خیلی كم مصاحبه می كند و در صورت تصمیم به انجام آن، تلویزیون را انتخاب می كند؛‌ چرا كه برای رساندن پیام این ابزار سودمندتر و تاثیرگذاتر است. او حتی زمانی كه مواضع تند خود را بیان می كند، هیجانی و شتابزده عمل نمی كند، در همه شرایط آرامش خود را حفظ می كند و این امر این پیام را به مخاطبین خود می رساند كه او از خودش مطمئن است و همین مسئله باعث افزایش مقبولیت و محبوبیت وی می شود.

این كارشناس صهیونیستی افزود: سید حسن نصر الله در كنفرانس مطبوعاتی بعد از پایان جنگ لبنان به شدت از رسانه های عربی انتقاد كرد، ولی در مقابل آن در یك اقدام حكیمانه و حساب شده اظهار داشت كه اسرائیل دشمن اصلی است و در همین كنفرانس از رسانه های صهیونیستی تمجید كرد و گفت كه رسانه های صهیونیستی با انصاف تر و آزاد تر از رسانه های عربی هستند. این موضوع به نظر كارشناس مذكور بازی هوشمندانه سید حسن نصر الله برای برانگیختن توده های عرب علیه رسانه های رژیم های عربی بود.وی یكی از ویژگی های بازر و مثبت دبیر كل حزب الله لبنان را این دانست كه وی نماینده تمامی كسانی است كه در سراسر جهان او را تایید می كنند و نه فقط در عرصه داخلی و مهم تر از همه اینكه او در خارج از جهان عرب نیز تاثیر گذار است.

كارشناس جنگ روانی اسرائیل یادآور شد كه سید حسن نصر الله به سرعت دریافت كه داخل اسرائیل ضعیف ترین نقطه را در معادلات رژیم صهیونیستی تشکیل می دهد، وی از همین مسئله تا دورترین نقاط جهان استفاده كرده و به اسرائیل ضربه روانی و خسارت های مالی جانی بسیاری وارد آورد. این نیز یكی دیگر از دلایل موفقیت وی در جنگ روانی علیه اسرائیل است.

به نظر وی اگر سید حسن نصر الله به جای "محمود احمدی نژاد"، رئیس جمهور ایران بود از تهدید به محو اسرائیل از صحنه روزگار امتناع می ورزید؛‌ همانطور كه رئیس جمهور فعلی ایران به این امر مبادرت ورزیده است و به واسطه همین روش از فشارها و تحریم های یك جانبه علیه ایران می كاهد.

زیوی گیل در پایان گفت: مطمئن نیستم كه اگر سید حسن نصر الله اگر رهبر فلسطین بود، گفت وگو با او غیر ممكن بود یا نه؛‌ چرا كه به ادعای او سخن از یك مرد تندرو و در عین حال كاردان و عمل گرا در میان است. به طور كلی سید حسن نصر الله در جنگ روانی ماهر و باهوش است و در این زمینه هیچ كس نمی تواند رقیب او باشد و ما باید از او یاد بگیریم.
  • مشرقموضوع :
عکس و پوستر ,  سیاسی ,  خواندنی ,  خبری ,