خبر استفاده از سلاح لیزری برای اولین بار توسط پلیس انگلستان در ناآرامی های سال گذشته موج عظیمی از اعتراضات رسانه ای و مجامع حقوق بشری را به وجود آورد.

سلاحی که نور لیزر ساطع شده از آن با برد بسیار زیاد موجب کوری موقت افراد مورد هدف قرار گرفته می شد و کارشناسان استفاده از این سلاح را دارای اثرات مخرب بر روی چشم دانسته، سلاحی که فقط مدت کوتاهی در اعتراضات خیابانی انگلستان مورد استفاده قرار گرفت و با افزایش اعتراضات سریعا استفاده از آن ممنوع گردید. خبر استفاده از سلاح لیزری برای اولین بار توسط پلیس انگلستان در ناآرامی های سال گذشته موج عظیمی از اعتراضات رسانه ای و مجامع حقوق بشری را به وجود آورد.

سلاحی که نور لیزر ساطع شده از آن با برد بسیار زیاد موجب کوری موقت افراد مورد هدف قرار گرفته می شد و کارشناسان استفاده از این سلاح را دارای اثرات مخرب بر روی چشم دانسته، سلاحی که فقط مدت کوتاهی در اعتراضات خیابانی انگلستان مورد استفاده قرار گرفت و با افزایش اعتراضات سریعا استفاده از آن ممنوع گردید.با شروع انقلاب بحرین، رژیم آل خلیفه برای فرونشاندن اعتراضات و ایجاد فضای رعب و وحشت در بین انقلابیون از سلاح های مختلفی بهره جست. سلاح هایی که بدون توجه به اثرات مخرب آن فقط و فقط جهت خوابانیدن اعتراضات استفاده می شد که 598 در خبرهای قبلی چون " گلوله  های سربی با بدن بحرینی ها چه می کند؟" در خصوص برخی از ابزارهای نظامی مطالبی را منتشر نموده است.

حال به منظور بررسی سلاحی که اخیراً توسط انگلستان و آمریکا به نیروهای امنیتی بحرین برای مقابله با انقلابیون بحرینی داده شده است به بررسی سلاح لیزری SMU 100 و اثرات مخرب آن بر روی چشم افراد می پردازد.از زمان اختراع لیزر در سال 1960، کاربردهای نظامی انرژریهای هدایت شده ، طراحان دفاعی را به دلیل ویژگیهایی همچون نامحدود بودن مهمات و توانایی تخریب فراوان و کنترل از راه دور ، هیجان زده ساخت.

 همراه با روند تکامل لیزرها ، مجموعه‌ای از کاربردها از چاقوهای جراحی لیزری گرفته تا دستگاههای خودکار پخش موسیقی با دیسکهای فشرده ، ساخته شدند. هم اکنون استفاده نظامی از لیزرها ، محدود به هدف گیری و اندازه گیری مسافت به منظور افزودن بر دقت گلوله‌های تفنگ و توپ و نیز بمبهاست. در طی دهه 70 و 80 میلادی ، وزارت دفاع ایالات متحده با انجام آزمایشهای گوناگونی ، سلاحهایی با انرژی هدایت شده را مورد بررسی قرار داد.اخیراً استفاده از این سلاح ها برای سرکوب جنگ های خیابانی بیشتر مورد توجه شرکت های سازنده سلاح های لیزری قرار گرفت. ساخت سلاح لیزری SMU 100 شاید اولین تولید این گونه از سلاح ها می باشد که با ارسال طیف وسیعی از طیف نور مادون قرمز و دیگر طیف های نوری با برد حدودی 500 متر فضایی را در حدود شش متر مربع را به خود اختصاص می دهد.برخورد لیزر با چشم هدف موجب کوری موقت وی در حدود 15 دقیقه خواهد شد. و با هدف گرفتن قرنیه و شبکه چشم تخریب جدی را در طول زمان بر روی چشم ایجاد می کند و این مهم ترین نگرانی در به کار گیری سلاح های لیزری می باشد.

این سلاح با ایجاد لکه زرد در شبکیه، اثرات مخربی را در چشم به وجود می آورد و بافتهای اطراف شبکیه را تخریب می کند و تصویرهایی که شبکیه به مغر می فرستد کج و معوج بوده و مشکلاتی چون ضعف در بینایی و ... را ایجاد می کند.( چشم بحرینی ها در اثر اصابت با اشعه سلاح لیزری


موضوع :
عکس و پوستر ,  سیاسی ,  خبری ,