آمریكا در حالی تصمیم به انجام یك مانور مشترك با برخی كشورهای هم پیمان خود در نزدیكی تنگه هرمز دارد كه به گزارش كارشناسان غربی ناوهای دریایی ایران كابوس تمام عیار برای واشنگتن شده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریكا روز گذشته از طرح برگزاری مانور مشترك ضد مین در نزدیكی تنگه هرمز و خلیج فارس در سپتامبر (شهریور) خبر داد.

ستاد فرماندهی مركزی آمریكا (سنتكام) در بیانیه ای اعلام كرد: طرح برگزاری این مانور هفته پیش تكمیل شده و با هدف تمركز بر تهدید فرضی مین گذاری در مسیرهای آبی استراتژیك دنیا مانند دریای سرخ، خلیج عدن، خلیج عمان و خلیج فارس صورت می گیرد.

"جورج لیتل"، سخنگوی وزارت دفاع آمریكا با اعلام این خبر گفت: «این یك مانور دفاعی با هدف حفاظت از آزادی كشتیرانی در آب های بین المللی است.»

وی افزود: «این مانور با هدف انتقال پیام به ایران صورت نمی گیرد بلكه هدف از آن افزایش توانایی و همكاری های ما (كشورهای عضو ناتو) است.»

از سوی دیگر، وال استریت ژورنال درباره اعزام یك ناو مین روب به خلیج فارس و ایجاد پایگاه های راداری و موشكی در امارات و قطر تصریح كرد: آمریكا این حركت ها را كاملا دفاعی برشمرده است و مقامات نظامی بر این نكته پای فشرده اند كه از دیدگاه آمریكا، این اقدامات تحریك كننده به شمار نمی آیند.

پایگاه اینترنتی در ادامه تحلیل خود آورده است: این اقدامات شامل ایجاد سامانه راداری در قطر است كه یك پایگاه بزرگ آمریكایی در آن حضور دارد. آمریكایی ها امیدوارند این اقدامات موجب شود كه پایگاه های نظامی این كشور و متحدانش از موشك های میان برد و بالستیك ایران در امان بمانند، اما حقیقت این است كه این تمهیدات هیچ كدام قادر به ایستادگی در برابر موشك های قدرتمند ایران نیستند.

وال استریت ژورنال با اشاره به عملیات مین روبی با حضور 20 كشور هم پیمان آمریكا در ماه سپتامبر تاكید كرد: آمریكا و متحدانش با این عملیات می خواهند نشان دهند كه توان پاكسازی تنگه هرمز و خلیج فارس را در صورت اقدام ایران برای مین ریزی در این منطقه دارند، اما در این قسمت نیز مشكل دیگری وجود دارد و آن زیردریایی های ایرانی است، حضور زیردریایی های كوچك در ناوگان دریایی ایران طی 5 سال گذشته، برای نیروی دریایی آمریكا به یك كابوس تمام عیار تبدیل شده است زیرا اگر ایران تصمیم به بستن تنگه هرمز بگیرد، آمریكا قادر به مقابله با این زیردریایی های كوچك نخواهد بود.

گزارشگر وال استریت ژورنال درباره چتر گسترده ضد موشكی آمریكا در خاورمیانه نیز گفت: این سپر موشكی در برخی از آزمون ها ناكام مانده است و بیشتر به یك ژست تهاجمی شباهت دارد تا برنامه ریزی دقیق نظامی.

همچنین رادیو فرانسه نیز با اشاره به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز از اقدام آمریكا در استقرار زیردریایی های بدون سرنشین ضد مین در خلیج فارس تاكید كرد: برنامه ریزان وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون)، به منظور پرهیز از هرگونه ریسك احتمالی، این تهدیدها را جدی تلقی كرده و خود را برای مقابله موثر بر اقدامات ایران در خلیج فارس آماده می كنند.

موضوع :
سیاسی ,  خبری ,