در پی اكران فیلمی در آمریكا كه در آن به پیامبر اكرم (ص) توهین شده است، مردم مصر و لیبی به سفارتخانه‌ و كنسولگری‌های آمریكا حمله كردند و با پایین كشیدن و آتش زدن پرچم آمریكا خشم خود را نشان دادند.
ایسنا: در پی اكران فیلمی در آمریكا كه در آن به پیامبر اكرم (ص) توهین شده است، مردم مصر و لیبی به سفارتخانه‌ و كنسولگری‌های آمریكا حمله كردند و با پایین كشیدن و آتش زدن پرچم آمریكا خشم خود را نشان دادند...به گفته منابع امنیتی لیبی مردم خشمگین بنغازی لیبی با حمله به كنسولگری آمریكا در این شهر، یك كارمند آمریكایی این كنسولگری را كشتند و یك تن دیگر را زخمی كردند.

این حمله كه توسط گروه اسلامگرای «انصارالشریعه» صورت گرفت در اعتراض به اكران فیلمی موهن به پیامبر اكرم (ص) در سینماهای آمریكا صورت گرفت. مهاجمان با استفاده از سلاح‌های سبك و آر.پی‌.جی به ساختمان كنسولگری آمریكا حمله كردند كه در این حمله یك كارمند آمریكایی سفارتخانه كشته و یك تن دیگر زخمی شد.

یونس الشریف، معاون وزیر كشور لیبی در این باره گفت: غیر از این دو آمریكایی بقیه اعضای كنسولگری آمریكا سالم هستند و آسیبی به آنها نرسیده است.

قبل از تشدید حملات افراد مسلح گردانی از انقلابیون تحت فرمان نیروهای دولتی توانستند كنسول و بقیه كارمندان كنسولگری آمریكا را از محل درگیری‌ها خارج كنند.

بنا به گفته شاهدان، افراد مسلح كه تعداد آنها 60 تا 70 تن برآورد شده‌، با ورود به كنسولگری آمریكا در بنغازی، پرچم آمریكا پایین كشیده و بر دیوارهای آن شعارهای اسلامی نوشتند.

مردم مصر نیز با حمله به سفارتخانه آمریكا با بالا رفتن از دیوار پرچم آمریكا را پایین كشیدند.

در این تظاهرات كه هزاران مصری در آن شركت داشتند، شعارهایی علیه دولت آمریكا به خاطر مجوز پخش چنین فیلم‌هایی سر داده شد.

این تظاهرات كه با دعوت گروه‌های سلفی و حزب النور برگزار شد اواخر روز به خشونت كشیده شد و تظاهركنندگان با حمله به سفارتخانه آمریكا، پرچم این كشور را پایین كشیده و پرچم‌هایی با مضامین اسلامی برافراشتند.

ویكتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریكا با محكوم كردن و تایید این رخدادها گفت كه آمریكا با شدیدترین عبارت‌های ممكن حمله به كنسولگری خود در لیبی و كادر دیپلماتیكش را محكوم می‌كند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز کشته شدن یکی از کارمندان کنسولگری آمریکا در بنغازی را رسما تایید کرد.

پیش از آن عبدالمنعم الهور، سخنگوی شورای عالی امنیت لیبی گفته بود که از تعداد دیگر مجروحان این درگیری هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست."

یکی از گزارشگران خبرگزاری رویترز در بنغازی هم گفته است که او شخصا سه مامور لیبیایی حفاظت از کنسولگری آمریکا را دیده که زخمی شده بودند.

بنابر گزارش‌ها، مردان مسلحی با پرتاب بمب های آتش زا و شلیک به سوی ساختمان کنسولگری به این مرکز دیپلماتیک حمله ور شده اند.

ماموران حفاظتی کنسولگری با پاسخ دادن آتش تلاش کرده اند که در برابر مهاجمان مقاومت کنند اما به گفته مقام‌های لیبی آنها نتوانسته‌اند در برابر این حمله مدت زیادی دوام بیاورند.

پرچم آمریکا روز سه شنبه به خاطر سالگرد حملات یازدهم سپتامبر نیمه افراشته بود.

با این حال وزارت خارجه آمریکا در ساعات پایانی روز سه شنبه اعلام کرد که پلیس مصر موفق شده است که تمامی معترضان را از محوطه و اطراف سفارت آمریکا در قاهره دور کند.

سفارت آمریکا در قاهره با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا هرگونه اقدام "افراد منحرف" برای توهین به مسلمانان را محکوم می کند چنانکه هرگونه بی حرمتی به همه ادیان را محکوم می کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبكه خبری الجزیره، در بخشی از این بیانیه آمده: "ما سوء استفاده از آزادی بیان به منظور اهانت به باورها و اعتقادات دیگران را قویا محکوم می کنیم."

بنابر گزارشی که نشریه وال استریت ژورنال منتشر کرده، نام این فیلم "بی گناهی مسلمانان" (Innocence of Muslims) است که توسط یک موسسه ساختمانی و املاک اسرائیلی - آمریکایی تهیه شده و در آن به آنچه "تظاهر و ریاکاری اسلام" ادعا شده اشاره می‌شود.سفیر آمریکا در لیبی کشته شد


تابناک: منابع خبری از قتل سفیر آمریکا در کشور لیبی در نتیجه خشم مردم از توهین به پیامبر اسلام در یک فیلم آمریکایی خبر می‌دهند.

منابع رسمی لیبی به رویترز گفته‌اند که سفیر و سه کارمند آمریکایی در حمله‌ای راکتی کشته شده‌اند. یک کارمند سفارت ایالات متحده در لیبی که در این باره مورد سئوال قرار گرفته، در پاسخ گفته است: "ما در این مورد اطلاع خاصی نداریم". اما گفته است که سفارت آمریکا، مرگ یک نفر را تائید می‌کند.

سفیر آمریکا در لیبی که بدست مردم خشمگین به قتل رسید (عکس بالا سمت چپ)یک مقام در دولت لیبی گفته‌ است که پس از این که تظاهرکنندگان خشمگین به کنسولگری آمریکا حمله کرده و دست به تیراندازی زده و یک کارمند آن را کشته‌اند، سفیر در راه مکانی امن بوده است. وی گفت که سفیر و سه کارمند دیگر زمانی کشته شده‌اند که افراد مسلح یک راکت به سمت خودروی آنها شلیک کردند. سفارت آمریکا یک هواپیمای نظامی اعزام کرده است تا جنازه این افراد به تریپولی و سپس ایالات متحده منتقل شود.

وزارت خارجه امریکا هنوز این خبر را نه تائید و نه رد نکرده‌اند. محل دیپلماتیک ایالات متحده در شرق لیبی بعد از درگیری‌های خشونت‌بار تخلیه شده بود و افراد خشمگین بعد از حمله به ساختمان آن، آن را به آتش کشیدند.

خشونت‌ها بخشی از اعتراضات علیه یک فیلم آماتور آمریکایی است که نسبت به پیامبر اکرم (ص)، توهین‌آمیز دانسته شده است. حوادث مشابهی در قاهره پایتخت مصر نیز به وقوع پیوسته است. در قاهره افراد مسلح از دیوار سفارت آمریکا بالا رفته و پرچم این کشور را پایین کشیده و آتش زدند.

فیلم مورد بحث توسط یک گروه مستقر در آمریکا تولید شده است که شامل تری جونز کشیش آمریکایی است که توهین وی به قران در گذشته باعث اعتراضات شدیدی شد. در سالگرد حمله یازده سپتامبر، این کشیش آمریکایی، ویدئویی را در تبلیغ فیلم فوق منتشر کرده است.

در تظاهرات در مقابل سفارت آمریکا حدود دو هزار نفر شرکت داشته‌اند و خواستار ممنوعیت فیلم و عذرخواهی آمریکا شده و خواستار اقدام محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر در این مورد شده‌اند.

سفارت آمریکا در قاهره در بیانیه‌ای "تلاش مستمر عده‌ای گمراه برای توهین به احساسات مسلمانان" را محکوم کرده است. احمد بن حلی معاون دبیر کل اتحادیه عرب نیز این فیلم را محکوم کرده است.لیبی: قاتلان سفیر آمریکا هوادارن قذافی بودند

واحد مرکزی خبر:  معاون وزیر کشور لیبی عاملان حمله به مقر کنسو لگری آمریکا در بنغازی را که به کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی و سه تن دیگر از کارکنان کنسولگری انجامید هواداران معمر قذافی خواند.

به گزارش ونیس الشارف در کنفرانس مطبوعاتی امروزش گفت: «‌در این هجوم کنسولگری آمریکا نیز بی احتیاطی کرد زیرا آنان از قبل می دانستند قرار است چنین تجمعی برگزار شود و چنین اتفاقاتی در کشورهای عربی کاملا قابل پیش بینی است».

به گزارش پایگاه خبری البشیر، الشارف افزود: « با همه دشواری هایی که در مسیر تحقیقات در این حادثه وجود دارد اما تحقیقات ما از شب گذشته و با هدف شناسایی عوامل اصلی حمله به کنسولگری آغاز شده است اما آنچه پیداست اینکه بقایای رژیم سابق از این فرصت سوء استفاده کردند و به نظر می رسد این اقدامشان، اقدامی تلافی جویانه در تحویل عبدالله سنوسی مدیر سرویس اطلاعاتی رژیم قذافی به طرابلس بوده است».موضوع :
سیاسی ,  خبری ,