http://www.aryanews.com/Lct/..%5CUpLoads%5CPicture%5CPolitic01%5Cpolotic%2014%5C20100810135658693.jpg

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: تغییر رویکرد تهدیدات دشمن بر اساس
توان نظامی دریاپایه، تکیه بر استراتژی دریایی را به یک نیاز و الزام تبدیل کرده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دریادار پاسدار علی فدوی در اجتماع دانشجویان دانشگاه هرمزگان با اشاره به تغییر رویکرد و دکترین دشمن در حوزه امنیتی و نظامی و تغییر فاز استراتژی بری به دکترین بحری و دریاپایه، افزود: عواملی همچون وجود مهمترین منابع درآمدی و ذخایر انرژی کشور در دریا و باریکه نزدیک به حوزه دریایی و همچنین دکترین نظامی دریاپایه دشمن و سمت و سوی تهدیدات امنیتی و اقتصادی ایجاب می‌کند که تفکر بحری در سطوح مختلف در کشور ما مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: اگر هزاران سال تهدید جغرافیای ایران از زمین بوده است و بر همین اساس تفکر برّی شکل گرفت، در حال حاضر این وضعیت تغییر کرده و بر پایه عواملی که بخشی از آن ذکر شد تکیه بر تفکر و استراتژی دریایی یک نیاز و الزام قطعی و یک فرصت استثنایی است. آمریکایی‌ها با تکیه بر توان نظامی دریاپایه به دنبال ایجاد سلطه برای کسب منافع خود هستند یعنی در واقع آمریکایی‌ها یک توان نظامی دریاپایه‌ای هستند که تمام توان آنها بر پشت ناوهایشان است.

سردار فدوی در ادامه به اهمیت و جایگاه دریا از ابعاد مختلف و حضور نیروهای آمریکایی در دریا اشاره کرد و گفت: در سالیان بسیار دور کشور ما یک کشور خشک و زمینی بوده که تبعاتی را هم به دنبال داشته است؛ بنابراین می‌بینیم تقریبا به لحاظ این تفکر سالیان بسیار طولانی، وضعیت دریاهای ما و سواحل آن تقریبا یک جای فراموش شده‌ای محسوب شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اضافه کرد: در طول تاریخ هم هر وقت ما از دریاها عبور نکردیم فرصت‌ها را از دست داده‌ایم؛ چراکه دریا و وسعت سرزمین‌هایی که در این مجموعه قرار داشتند، فرصت‌های ذی‌قیمتی بوده است، درحالی که برخی از کشورها مثل انگلیس در مقطعی از تاریخ با این وسعت کم از دریا به عنوان یک فرصت استفاده کردند.

وی با اشاره به پیشینه حضور کشورهای سلطه‌گر جهانی در منطقه ادامه داد: آمریکا نمی‌تواند با اتکا به سرزمین در هر جایی از دنیا حضور یابد و مقاصد خود را اعمال کند؛ بنابراین تنها راه سلطه جویی او از طریق دریا و با اتصال به دریاست که می‌تواند در همه جا باشند و برنامه‌های خود را پیاده کنند.

فدوی با تأکید بر اینکه تفکر دریایی به عنوان جایگزین تفکر خشکی یک الزام است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها در جاهای مختلف برای به دست آوردن آن چیزی که خودشان از آن به عنوان منافع حیاتی امنیت ملی یاد می‌کنند، به موضوع دریا تکیه کرده است و این را از زمان کارتر به صورت رسمی اعلام کردند.

وی با اشاره به منابع عظیم نفت و گاز درخلیج فارس گفت: قریب به اتفاق نفت دنیا در خلیج فارس است، به نحوی که از ۱۳۰۰ میلیارد بشکه نفت قطعی شده در دنیا، ۸۰۰ میلیارد بشکه آن در حوزه خلیج فارس قرار گرفته؛ گاز هم همین وضعیت را دارد و به نوعی انحصاری تر از نفت است و دو کشور دارنده منابع بزرگ گازی در جهان، در خلیج فارس قرار دارند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: میزان برداشت جهانی از نفت زیاد است و از سویی منابع نفت کشف نشده هم در بسیاری از نقاط دنیا تقریبا ناچیز است، اما در منطقه ما، به ویژه حوزه دریایی و مشرف به دریا و همچنین حوزه خلیج فارس احتمال کشف منابع نفتی و گازی جدید بسیار زیاد است. حیات اقتصادی مهم‌ترین غول‌های اقتصادی جهان متکی به نفت و گاز است که با محدودیت این منابع و رو به پایان بودن و همچنین روند برداشت از این منابع در سایر نقاط جهان، حوزه خلیج فارس را با توجه به میزان ذخایر موجود، به منطقه‌ای مهم تبدیل کرده است که در آینده دارنده انحصاری این منابع خواهد بود.

فدوی با اشاره به واقع شدن مهم‌ترین کشورهای دارنده نفت و گاز در حوزه دریایی خلیج فارس گفت: اوایل انقلاب ۷۰ میلیارد بشکه نفت قطعی شده داشتیم، اکنون پس از سی و اندی سال برداشت و بر اساس آن چیزی که دنیا قبول دارد ۱۳۸ و نیم میلیارد بشکه ذخیره نفتی داریم - هر چند که این میزان در برآورد وزارت نفت حدود ۱۸۰ میلیارد بشکه است- و این ذخایر به دو برابر افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر ایران و قطر که بالاترین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارند، در خلیج فارس قرار دارند و این موضوع نیز،‌اهمیت خلیج فارس را دو صد چندان کرده است.

وی همچنین با اشاره به وضعیت ایران با توجه به منابع غنی دریایی، خطاب به دانشگاهیان افزود: دانشگاه‌ها باید کمک کنند و با فرهنگ سازی، الگوهای تفکر دریایی را ارائه دهند تا دکترین کاربردی ما از یک کشور زمینی به دریایی تبدیل شود که این کار باعث مصون ماندن از تهدید می‌شود و به نوعی کشور باید از این پتانسیل به خوبی استفاده کند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه ما به دنبال امنیت در خلیج فارس هستیم و بر پایه این اعتقاد که از نظر اسلام هر اقدامی که مردم دنیا را در شرایط بهتری قرار دهد، مشمول ثواب و پاداش است، در پی ایجاد امنیت پایدار در منطقه هستیم، گفت: آمریکایی‌ها طی سالهای اخیر و در پی سلسله اقدامات خود در حوزه خلیج فارس، ایجاد ناامنی و ضربه زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال کرده‌اند. آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی کرده بودند که جنگ تحمیلی با شکست ما به پایان برسد اما نقش نیروی دریایی سپاه باعث شد این برنامه‌ریزی که در سال‌های ۶۶ و ۶۷ به اوج خود رسید، ناکام بماند.

فدوی خاطرنشان کرد: سلسله اقدامات مقابله به مثل ما در تقابل با روندی که آمریکایی‌ها آن را طراحی و آغاز کرده بودند،‌ باعث شد تا روند جنگ به نفع ما تغییر پیدا کند و انجام بیش از ۱۳۹ عملیات مقابله به مثل، ۱۷ عملیات موشکی و بهره‌گیری هدفمند و هوشمند از مین‌های دریایی در کنار عملیات‌های والفجر ۸ و کربلای ۵ بود که سرنوشت جنگ را تغییر داد و آمریکا را در تحقق هدفش نسبت به جمهوری اسلامی ایران ناکام گذاشت.

وی با بیان اینکه "مین‌های ما چنان اثری بر آمریکایی‌ها گذاشت که همچنان در وحشت ناشی از این مین‌ها به سر می‌برند"، اظهار کرد: مهم‌ترین ابزار آمریکا برای کنترل دنیا، سلطه بر خلیج فارس و ناامن کردن آن است و تهدید کشورهای وابسته به نفت این حوزه و استمرار حضور در این منطقه، بخشی از پازلی است که آمریکا در بطن ناامن سازی‌های خود گنجانده است و اسناد نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها از سال‌ها پیش با درک اهمیت منطقه انرژی خیز خلیج‌فارس، در پی استقرار دائم در منطقه بوده‌اند.

وی افزود: امروز با حضور قدرتمندانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در منطقه نه تنها در موضع تهاجم نیست بلکه در موضع انفعال به استیصال و درماندگی رسیده است.

فدوی با بیان اینکه آنچه دسیسه‌های آمریکا را در منطقه ناکام گذاشته حاکمیت تفکری است که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام(ره) به دنیا عرضه کرد،‌ گفت: در واقع انفعال از سوی آمریکایی‌ها زمانی شروع شد که انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل با صدور یک تفکر ناب و عمیق، تهاجمی را انجام داد؛ اما پاسخ آنها فیزیکی بود، یعنی از ۲۴ بهمن ۵۷ آنها به صورت فیزیکی و سخت افزاری به ایران حمله کردند؛ ولی همواره در برابر راهبرد نرم افزاری و فکری و عقیدتی حضرت امام در موضع انفعال قرار داشتند.

وی به موضع آمریکا در قبال تهدیدات پیش رو اشاره کرد و با بیان این که ما باید تهدیدات پیش رو و تحرکات دشمن را هوشمندانه و به دقت رصد کنیم، افزود: آمریکایی‌ها در سال ۹۰ دکترین جدید خود را که نتیجه و خروجی مراکز پژوهشی این کشور بوده و در نهادهای مختلف تصمیم گیری و سیاست گذاری این کشور تصویب و به امضای رییس جمهور این کشور رسیده است، رسما اعلام کردند که بر اساس آن، بنا دارند تا نیروی زمینی خود را کوچک کنند و اعلام کردند در دو جا آمریکا در آینده با چالش جدی مواجه است، یکی موضع دریا و دیگری فضای سایبری است و برای این اظهار نظر رسمی خود مصداق دریا را خلیج فارس و سایبری را چین و منطقه ایران اعلام کردند.

فدوی بار دیگر بر نقش مهم و استراتژیک حوزه خلیج‌فارس تأکید کرد و گفت: در سال ۱۳۶۷ که جنگ تمام شد، روزانه حدود ۹ میلیون بشکه نفت از خلیج فارس خارج می‌شد که امروز این میزان به بیش از ۲۰-۱۹ میلیون بشکه در روز رسیده است و تا ۸ سال دیگر یعنی در سال ۲۰۲۰ میلادی میزان بشکه نفتی که از این حوزه بیرون می رود، به حدود ۴۰ میلیون بشکه نفت در روز خواهد رسید.

وی افزود: ذخایر نفتی بسیاری از کشورهای دارنده نفت در آینده به گونه‌ای است که فقط جوابگوی مصرف داخلی آنها خواهد بود و نفتی برای صادرات نخواهند داشت؛ آمریکایی‌ها روزانه حدود ۲۵ میلیون بشکه نفت مصرف می‌کنند که تا ۳۰-۲۰ سال پیش همه را خودشان تأمین می‌کردند که در حال حاضر میزان نفت تولیدی آنها تقریبا به یک سوم میزان مصرفشان کاهش پیدا کرده و بقیه را وارد می‌کنند؛ انگلیس و نروژ در حوزه نفت دریای شمال تا اوایل انقلاب اسلامی صادر کننده نفت بودند اما امروز وارد کننده این محصول استراتژیک هستند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در پایان به توانمندی این نیرو برای مقابله با تهدیدات اشاره کرد و گفت: امروز به برکت خون شهدا و رهبری حضرت امام(ره) که این مسیر به رهبری امام خامنه‌ای(مدظله)‌ استمرار پیدا کرده است، توانمندی غیر قابل قیاسی با زمان جنگ تحمیلی پیدا کرده‌ایم. دشمن قسمتی از این توانمندی را می‌داند و به همین خاطر معادله بازدارنده برقرار و توان بازدارندگی ایجاد شده است و ما امروز به این توان دست پیدا کرده‌ایم.

موضوع :
سیاسی ,  خبری ,